"Większa wiedza - większa tolerancja"
26 Kwietnia 2023PROGRAM
2. edycji Konferencji
Większa wiedza - większa tolerancja
Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami
Lędziny, 8 maja 2023 r. (poniedziałek), godz. 10:00
I. Wprowadzenie do Konferencji
Druga edycja Konferencji pod wiodącym tytułem Większa wiedza - większa tolerancja zorganizowana została z okazji Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
W tej edycji obszary tematyczne zaplanowanego panelu dyskusyjnego pod wspólną nazwą Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami przybliżą rolę jaką odgrywa sport w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami oraz wskażą bariery na jakie napotykają niepełnosprawni sportowcy w drodze do osiągnięcia sukcesu.
Cel: Zwiększenie wiedzy o niepełnosprawnościach w środowiskach opiniotwórczych oraz przybliżenie i poruszenie tematyki związanej z rolą sportu w życiu osób z niepełnosprawnościami. Wskazanie na to, że parasport nie jest tylko skuteczną i atrakcyjną formą rehabilitacji oraz środkiem do poprawy społecznego funkcjonowania ale wpływa na cały rozwój człowieka borykającego się z dysfunkcjami. Jest swojego rodzaju antidotum na całe zło.
II. Uroczyste otwarcie Konferencji (10:00 - 10:15)
Otwarcie konferencji i powitanie gości przez Starostę Bieruńsko-Lędzińskiego Bernarda Bednorza.
III. Wygłoszenie słowa wstępnego (10:15 - 10:45)
- Wystąpienie Poseł na Sejm RP Bożeny Borys-Szopy, byłej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisława Szweda.
IV. Przerwa na kawę (10:45 - 11:00)
V. Forma konferencji
Panel dyskusyjny - Bez barier - aktywność fizyczna u osób z niepełnosprawnościami (11:00 - 13:00)
Prowadząca i Moderator Konferencji:
Beata Tomanek - Redaktor Polskiego Radia Katowice.
Paneliści:
Tomasz Szwedo - zawodnik i trener parabadmintona. Od 2016 r. członek Kadry Narodowej Parabadmintona, międzynarodowy mistrz Polski oraz międzynarodowy mistrz Czech w grach pojedynczych i podwójnych. Od 2018 r. trener sekcji parabadmintona Turbo Team, klubu MKS Imielin. Organizator turniejów i wydarzeń promujących tę dyscyplinę sportu.
Ewelina Piszczek - Prezes oraz zawodnik w klubie IKS Jeźdźcy. Gra w rugby jest dla niej wyzwaniem, sposobem na walkę ze swoimi słabościami. Głównym jej celem jest dążenie do jak największej możliwej sprawności i zdobywanie z drużyną jak najwyższych miejsc w turniejach.
Karol Bobola - interesuje się sportem oraz informatyką. Swoją przygodę z rugby na wózkach w drużynie IKS Jeźdźcy rozpoczął w 2021 r. Oprócz rugby od 2019 r. bierze udział w różnego rodzaju imprezach biegowych, w ramach których pięciokrotnie ukończył półmaraton. Głównym jego celem w rugby, jest ciągły rozwój, zdobywanie cennego doświadczenia oraz pomoc drużynie w osiągnięciu jak najlepszych wyników.
Janusz Kozak - fizjoterapeuta, założyciel, wiceprezes i trener IKS Jeźdźcy. Pasjonat sportu oraz trener rugby na wózkach. Posiada 23-letnie doświadczenie w sporcie osób z niepełnosprawnościami, współpracy z licznymi fundacjami i klubami sportowymi. Uczestnik szkoleń w Instytucie Sportu w Akademii Trenerskiej. Założyciel związku sportowego Husaria (2017), założyciel Polskiego Związku Rugby na Wózkach (2019). Asystent Joe Soares trenera RP w Rugby na wózkach (2009), asystent Christoph Werner (2010-2013), pierwszy trener RP w Rugby na Wózkach (2014-2021), pierwszy trener Reprezentacji Austrii (2022). Jego motto to: MARZĘ, PLANUJĘ, PRACUJĘ, ŚWIĘTUJĘ.
Karolina Swoboda - instruktorka aktywnej rehabilitacji w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR). Od 2020 r. prowadzi w FAR projekt finansowany ze środków PFRON Kompleksowa aktywizacja społeczna osób poruszających się na wózku inwalidzkim VII. Z wykształcenia fizjoterapeutka, pedagog. Od 2005 r. związana ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością, m.in. sędzia Polskiej Ligi Rugby na Wózkach. Prywatnie żona i mama dwóch córek - Kai (7 lat) i Kingi (5 lat).
Marcin Batko - od 15 lat mieszkaniec Katowic. Na pełny etat mąż i tata 3 letnich bliźniaczek. Jest zawodnikiem drużyny Unihokeja z którą bierze udział w rozgrywkach Czeskiej Ligi Hokejowej na Wózkach. Ponadto od 13 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami gdzie wraz z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, pomaga dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom po wypadkach odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Grzegorz Skrzeczek - asystent trenera reprezentacji Polski AMP FUTBOL POLSKA, były piłkarz i protetyk-fizjoterapeuta.
VI. Informacje dodatkowe
Z wielką przyjemnością informujemy, że w holu budynku Centrum Usług Społecznych, dzięki uprzejmości STOWARZYSZENIA NA RZECZ NIEPEŁNOSPRAWNYCH W LABIRYNCIE mieszczącego się w Chorzowie przy ul. Szybowej 8/13, zaprezentowany zostanie Showdown aspirujący do bycia dyscypliną paraolimpijską.
Organizatorzy konferencji zastrzegają, że program może ulec zmianie.