Trio Długosz w Walencinku
19 Września 2022Drugi koncert 21 Festiwalu Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim już za nami. Odbył się w ubiegłą niedzielę w zabytkowym, drewnianym Sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu Starym. Znajduje się tam również pochodzący z XVIII wieku 8-głosowy pozytyw, będący najcenniejszym tego typu instrumentem w naszym regionie. To na nim właśnie zagrał na ostatnim koncercie Marek Toporowski, znakomity organista i klawesynista, także znany koneser i kolekcjoner zabytkowych instrumentów klawiszowych. Koncert został zatytułowany „Trio Długosz”, jako że obok M. Toporowskiego wystąpił jeden z najlepszych flecistów w Europie Łukasz Długosz wspólnie ze swoją żoną, również utalentowaną flecistką Agatą Kielar-Długosz.
Program koncertu był bardzo różnorodny, zawierał utwory od baroku po współczesność. Najstarsze wykonane dzieła powstały w XVIII wieku, a „najmłodszy” utwór pochodził sprzed dosłownie dwóch lat. Była nim Kołysanka Adama Wesołowskiego, nota bene obecnego dyrektora Filharmonii Śląskiej. Ta krótka, liryczna kompozycja została dedykowana Agacie Kielar-Długosz. Z muzyki współczesnej usłyszeliśmy także Passacaglię Janusza Bieleckiego i Wokalizę Wojciecha Kilara z filmu „Dziewiąte wrota”. Ponadto program koncertu obejmował utwory J. Iberta, G. Ph. Telemanna, J. Stanleya, J. K. Kuchařa, Ph. Gauberta i A. Vivaldiego.
Wykonanie całego tego pokaźnego repertuaru stało na bardzo wysokim poziomie, bo też grali artyści najwyższej klasy. Łukasz Długosz uznawany jest za jednego z najlepszych flecistów w Europie, nie mniejszą renomą może się poszczycić jego żona Agata. Marek Toporowski natomiast to wybitny klawesynista, organista, kameralista i dyrygent uchodzący za jednego z największych specjalistów od tzw. wykonawstwa historycznego, znawca dawnych technik kompozytorskich i kolekcjoner zabytkowych instrumentów klawiszowych. Z niepozornego, wydawało by się pozytywu kościoła Św. Walentego wydobywał całą paletę barw, imponował nieprawdopodobną biegłością techniczną, a przy tym wyczuciem stylu, umiejętnością akompaniamentu, muzykalnością. Państwo Długoszowie także dali popis niebywałej wirtuozerii, która w odpowiednich miejscach przeplatała się z liryzmem uwypuklonym, pięknym brzmieniem fletów. Cały zespół był poza tym doskonale zgrany, „pracował” jakby jeden muzyczny organizm. Mieliśmy przyjemność słuchać kreacji artystycznych na najwyższym światowym poziomie.
W sumie bardzo piękny koncert, co doceniła licznie zebrana w Walencinku publiczność nagradzając wykonawców długotrwałą owacją na stojąco.
Na kolejne muzyczne spotkanie w ramach 21 Jesieni Organowej w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim zapraszamy w niedzielę 25 września na godz. 18:00 do kościoła pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Bojszowach. Wystąpi tam zespół „Musica Graziosa”.
Roman Jochymczyk
Zdjęcia: BM FOTO