Piątek: 7:30 - 14:00

Szach Mat!

17 Stycznia 2022

Czatrang, bo tak kiedyś nazywano szachy, w Polsce znane były już w XII wieku za panowania Bolesława Krzywoustego. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób gra pojawiła się w naszym kraju. Prawdopodobnie stało się to za sprawą Czechów, Rusi Kijowskiej i morskich szlaków handlowych.

Jedno jest pewne I Memoriał Szachowy im. Andrzeja Wilka przeszedł do historii. Odbył się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci znakomitego trenera, działacza sportowego, mentora dla wielu szachistów. Należy przypomnieć, że to z jego inicjatywy oraz dzięki jego współorganizacji odbywały się Szkolne Szachowe Mistrzostwa Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego.

Głównymi inicjatorami i organizatorami memoriału byli Krzysztof i Adam Wilkowie, a oprócz Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego imprezę wsparli KS Unia Bieruń Stary, Miasto Bieruń oraz Bieruński Ośrodek Kultury. 15 stycznia br. punktualnie o godzinie 10:00  w Hali Sportowej przy ul. Warszawskiej w szranki stanęło 120 zawodników i zawodniczek.

Puchary wywalczyli:

• w kategorii OPEN - Eneasz Wiewióra,
  • w kategorii do lat 14 - Krzysztof Niemczyk,
  • w kategorii do lat 10 - Grzegorz Rabenda

W kategorii dzieci najlepszy okazał się Krzysztof Niemczyk, drugie miejsce zajął Piotr Rabenda, a trzecie Wiktor Żołneczko. W kategorii dzieci do lat 10 pierwsze miejsce wywalczył Grzegorz Rabenda, drugie Antoni Dubiel, natomiast trzecie Wojciech Rabenda. Najlepszym mieszkańcem Bierunia spośród dzieci okazał się Konrad Żołneczko, natomiast najlepszym zawodnikiem KS Unia Bieruń - Filip Wilk.

W kategorii OPEN najwyższe miejsce na podium zajęła Martyna Wikar, drugie miejsce przypadło Agnieszce Buchcie, a trzecie Karolinie Więcek. W tej kategorii najlepszym mieszkańcem Bierunia okazał się Adam Wilk.

Hala Sprotowa z przygotowanymi stanowiskami do gry w szachy. Przywitanie zawodników

Przywitanie zawodników Zawodnicy podczas rozgrywek.