Sport, Integracja i Radość!
7 Czerwca 2024Pod patronatem honorowym Ministra Sportu i Turystyki, Sławomira Nitrasa 5 czerwca odbyły się tegoroczne Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez sportowych powiatu, skupiło 25 reprezentacji placówek oświatowych, rehabilitacyjno-opiekuńczych oraz stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
W zawodach wzięło udział 408 zawodników z niepełnosprawnościami. Reprezentacje przybyły z różnych części regionu, w tym z powiatu, Tychów, Mysłowic, Oświęcimia i Katowic. Wydarzenie zgromadziło zarówno młodzież, jak i dorosłych, którzy z entuzjazmem rywalizowali w różnych dyscyplinach sportowych.
Swoje reprezentacje wystawiły m.in.:
- Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek Błogosławiona Karolina w Lędzinach (Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy),
- Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek Błogosławiona Karolina – Środowiskowy Dom Samopomocy w Mysłowicach,
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin w Chełmie Śląskim,
- Lędzińskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Rodzin,
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Radość Życia” w Bieruniu,
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Imielinie,
- Przedszkola z oddziałami integracyjnymi z regionu: Miejskie Przedszkole nr 1, Miejskie Przedszkole 2 w Lędzinach oraz Przedszkole nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Tychach,
- Szkoły podstawowe z oddziałami integracyjnymi: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Augusta Kardynała Hlonda w Chełmie Śląskim, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Karola Miarki w Lędzinach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gustawa Morcinka w Lędzinach,
- Szkoły Podstawowe: nr 1 w Bieruniu, nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu, nr 66 im. Janusza Korczaka w Katowicach, nr 37 im. Jana Twardowskiego w Katowicach,
- Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Otwarte okno” w Tychach z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi,
- Zespół Szkół Specjalnych: im. Janusza Korczaka w Mysłowicach oraz nr 8 w Tychach,
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Radość” Warsztaty Terapii Zajęciowej w Mysłowicach,
- Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Koło w Tychach,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu,
- Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodek Św. Faustyna – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Tychach,
- Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacyjno – Opiekuńczy w Mysłowicach.
W organizację igrzysk zaangażowało się 125 wolontariuszy, w tym:
- 63 wolontariuszy z Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu,
- 33 wolontariuszy z Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach,
- 29 wolontariuszy z Liceum Ogólnokształcącego w Bieruniu.
Ich wsparcie było nieocenione, zapewniając sprawne przeprowadzenie zawodów oraz wsparcie dla uczestników.
Igrzyska rozpoczęły się tradycyjnym zapaleniem znicza olimpijskiego. Wystąpiła grupa cheerleaderek ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu, a muzyczną oprawę zapewniła orkiestra górnicza Stowarzyszenia - Orkiestra Dęta KWK Piast. W powietrze zostały wypuszczone gołębie z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych, dodając uroku ceremonii otwarcia.
Powiatowa Komenda Policji w Bieruniu oraz PKO Bank Polski Oddział Lędziny wystawiły specjalne namioty prewencyjne. Dodatkowe atrakcje obejmowały animacje artystyczne z baniek mydlanych, malowanie buziek i inne formy zabawy, które umilały czas uczestnikom i widzom.
Organizatorzy mogli liczyć na wsparcie licznych sponsorów i instytucji, w tym województwa śląskiego, PKO Bank Polski – Oddział Lędziny, Żywiec Zdrój S.A., gminy Bojszowy, miasta Bieruń oraz Danone.
Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych mają długą tradycję, sięgającą 1999 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano lokalne zawody dla osób niepełnosprawnych. Od tego czasu impreza odbywała się w różnych miejscach, w tym w Lędzinach, Bieruniu w Imielinie. Wydarzenie nie tylko promuje aktywność fizyczną, ale również integruje społeczność, pokazując, że sport jest dla każdego.
Tegoroczne igrzyska po raz kolejny pokazały, jak ważne są inicjatywy promujące sport i integrację wśród osób niepełnosprawnych. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, wolontariuszy i sponsorów, udało się stworzyć niezapomniane wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci uczestników i widzów.