• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Pierwsze wydarzenia w ramach projektu „Szłapcugiym bez (..)

Pierwsze wydarzenia w ramach projektu „Szłapcugiym bez gruba” już za nami!

24 Września 2024

W dniu 18 września w Centrum Usług Społecznych w Lędzinach miała miejsce inauguracja cyklu wykładów, podczas której prof. Ryszard Kaczmarek, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, wygłosił prelekcję pt. „Od Matyldy do Szybów Piasta. Historia pierwszej kopalni w Lędzinach”. Wykład, który przedstawiał kontekst historyczny powstania kopalni Heinrichsfreude sprzed 180 lat, przyciągnął ponad 80 słuchaczy, w tym samorządowców, przedstawicieli Braci Górniczej, pracowników instytucji kultury, uczniów z lędzińskiej Szkoły Podstawowej nr 3, podopiecznych Ośrodka Bł. Karoliny w Lędzinach oraz lokalnych społeczników i sympatyków.


Profesor Kaczmarek w niezwykle barwny sposób ukazał początki górnictwa na Górnym Śląsku, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Murcek, który zapoczątkował rozwój tego przemysłu w Pszczyńskim Wolnym Państwie Stanowym. Analizując sytuację, odniósł się do rozkwitu hutnictwa jako rzeczywistych przyczyn rozpoczęcia na wielką skalę wydobycia węgla w tej części Polski. W kontekście tych zagadnień zaprezentował postać Ch. Ruhberga, uznanego twórcy nowoczesnych metod pozyskiwania cynku głównie dla celów zbrojeniowych oraz faktycznych przyczyn szybkiego bogacenia się Książąt z tej nowej branży gospodarczej. W swoich rozważaniach odniósł się także do szerokich przemian politycznych i społecznych, prezentując skalę zatrudnienia oraz realne zarobki ludności Lędzin zatrudnionej w górnictwie a także wielkość wpływów do książęcej kasy. Na zakończenie podzielił się osobistymi refleksjami na temat śp. Rafała Buli, z którym miał przyjemność współpracować nad badaniami historii lędzińskiej kopalni. Prelekcji wysłuchano z ogromnym zainteresowaniem, a uczestnicy mieli okazję poznać wiele nowych faktów o swojej małej ojczyźnie.


Wykład ten był dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i tłumaczony na polski język migowy przez Karolinę Rogowską.

Zebrani na sali słuchacze wykładu Prowesor wraz z tłumaczką na język migowy

Natomiast w dniu 20 września miało miejsce plenerowe wyjście wokół terenów po kopalni Piast, które stanowiło doskonałą okazję do międzypokoleniowego spotkania. Uczestnikami wydarzenia byli uczniowie klasy 8b z Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Lędzinach, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Ośrodka Bł. Karoliny, seniorzy z Dziennego Domu Pomocy i Klubu Seniora w Centrum Usług Społecznych oraz inni mieszkańcy Lędzin i okolic.

Grupa zebrana w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lędzinach wysłuchała krótkiego wprowadzenia do historii kopalni Piast, które poprowadzili Monika Kostyra, autorka projektu, oraz Józef Wisiorek, emerytowany górnik i regionalista. Po prelekcji uczestnicy wspólnie udali się do miejsc, gdzie znajdują się historyczne zabudowania kopalni, w tym szyb Matylda, szyb Piast II z maszyną wyciągową, budynek administracyjny, stolarnia, warsztaty oraz inne obiekty, takie jak Dom Górnika i Dom Kultury z kinem Piast. Choć dzisiaj niektóre z zachowanych budynków mają inne przeznaczenie, wciąż pełnią istotną rolę w życiu lokalnej społeczności.

 

Uczestnicy wyjścia plenerowego przed budynkiem CUS Uczestnicy wyjścia plenerowego przed budynkiem CUS

 Plakat projektu, czarno-białe zdjęcie przedstawiające szyb kopalniany, w lewym górnym rogu na butelkowo zielonym tle biały napis "Szłapcugiym bez gruba" z prawej strony żółty oraz niebieski odcisk buta, na samym dole belka z logami patronów medialnych

 

 

Belka po lewej stronie orzeł Biały i napis Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z lewej strony biało-czerwone logo Narodowego Centrum Kultury, na dole nazwa programu, z którego pozyskano środki na realizację projektu

 

do góry