• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Ludzie ludziom zgotowali ten los.

Ludzie ludziom zgotowali ten los.

17 Stycznia 2025

17 stycznia 1945 roku, około 56 tysięcy więźniów Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu i Brzezince ruszyło w marszu do Gliwic. Marsz został nazwany „Marszem śmierci”. Osiemdziesiąt lat po tym wydarzeniu trasę marszu pokonali uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Chorzowa, Lędzin, Bierunia, Tych, Mikołowa oraz Gliwic w ramach projektu VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju.

W tegorocznych uroczystościach inauguracyjnych, które miały miejsce wczesnym rankiem przy tablicy upamiętniającej zbiorową mogiłę ostatnich ofiar Oświęcimia udział wzięła m.in. wicestarosta powiatu bieruńsko-lędzińskiego Zofia Dudek. Po inauguracyjnych wystąpieniach delegacje ruszyły pod ścianę śmierci na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz, by oddać hołd pomordowanym, a młodzież rozpoczęła bieg sztafetowy, łącząc pobranym światłem pokoju miejsca pamięci Marszu Śmierci.

Projekt o charakterze eudukacyjno–sportowym po raz szósty organizowany jest przez Zespół Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko z Chorzowa i Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice. Tegoroczna edycja odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy. W komitecie honorowym Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju zasiedli Marszałek Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Śląski Komendant Policji, włodarze Chorzowa, Oświęcimia, Bierunia, Powiatu Bieruńsko – Lędzińskiego, Tych, Mikołowa, Gierałtowic oraz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju to nieszablonowa lekcja historii opowiadająca o historii wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady w Oświęcimiu i Brzezince, o Polakach ratujących Żydów na trasie marszu - Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, w końcu o Tragedii Górnośląskiej, powiązanej losami ocalałych, ukrywających się w Przyszowicach uciekinierów z Marszu Śmierci oraz o wkroczeniu Armii Czerwonej do Gliwic. Ten potężny zastrzyk historii i patriotyzmu jest świetną okazją do łamania barier międzypokoleniowych, i do budowania świadomości historycznej wśród młodzieży szkolnej i lokalnej społeczności.

Biegowi Pamięci ze Światłem Pokoju towarzyszy konferencja popularno–naukowa, która odbędzie się 31 stycznia 2025 roku w auli im. bł. ks. Jana Machy w Zespole Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Gościem honorowym będzie Pani Zdzisława Włodarczyk, żywy świadek historii, więzień oświęcimski, która ze swoją relacją zwróci się do zebranych gości. Projekt został wzbogacony również o szereg ciekawych wykładów i spotkań o tematyce obozowej, zorganizowany przez miasto Mikołów, które trwać będą od 10 do 23 stycznia 2025 roku. Projektowi towarzyszy również konkurs literacko-fotograficzno-plastyczny „Ludzie ludziom zgotowali ten los. Szlakiem marszów śmierci z KL Auschwitz – styczeń 1945 r. skierowany do uczniów kilkudziesięciu szkół współpracujących przy realizacji projektu.

Uczesnicy biegu Uczesnicy biegu na ścieżce rowerowej

Uczestnicy biegi z flagą Polski Pochodia z ogniem

do góry