Konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości
23 Lipca 2024Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) organizuje konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości, którego tematem jest: zapobieganie powrotowi do przestępstwa (recydywie).
W tym roku za przeprowadzenie konkursu na poziomie UE odpowiedzialne są Węgry, jako kraj sprawujący Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2024 r.
Celem konkursu jest identyfikowanie i promowane praktyk, które przyczynią się zo zmniejszenia wskaźników recydywy oraz zwiększenia powodzenia działań resocjalizacyjnych m.in. działań ułatwiających znalezienie zatrudnienia, skutecznej reintegracji osób pozbawionych wolności ze społeczeństwem poprzez szkolenia, zatrudnienie lub przy pomocy innych programów. W zakresie tegorocznej edycji konkursu mieszczą się również projekty wspierające reintegrację więźniów w tzw. domach przejściowych. Projekty powinny skupiać się na działaniach prowadzonych w zakładzie karnym, a programy reintegracyjne dla zwolnionych osadzonych mogą być uzupełnieniem takich działań.
Nagrodę główną w konkursie stanowi 10 tys. euro. Ponadto regulamin konkursu przewiduje również nagrody po 5 tys. euro dla dwóch wyróżnionych projektów. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk EUPCN, która odbędzie się na początku grudnia bieżącego roku w Budapeszcie.
Istotnym warunkiem stawianym przez EUCPN jest wskazanie projektów, które zostały wcześniej poddane ewaluacji. Równocześnie informuję, że na ocenę projektów w konkursie nie wpływają dołączone materiały promocyjne takie jak: ulotki czy zdjęcia.
Polski kandydat do nagrody ECPA zostanie wybrany przez komisję powołaną przez Departament Porządku Publicznego MSWiA. Wybrany kandydat zostanie poinformowany o konieczności przetłumaczenia projektu na język angielski.
Projekty należy przesyłać do dnia 10 września 2024 r. do Departamentu Porządku Publicznego MSWiA.
Informacja na temat eliminacji krajowych do konkursu ECPA (wraz z załącznikami) została zamieszczona na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakładce dotyczącej EUCPN, do której link zamieszczamy TUTAJ.