Innowacyjna ekopracownia w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu
29 Lipca 2024W wyniku rozstrzygnięcia drugiej edycji konkursu z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Ekopracownia pod chmurką”, którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, skierowanego do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego Powiat Bieruńsko-Lędziński otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania tj. 70 tys. zł na realizację pracowni dydaktycznej pn. ”Ekoogród pełen smaków” w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu.
Konkurs dotyczył utworzenia pracowni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu na terenie należącym do placówki oświatowej. Celem konkursu jest wsparcie finansowe m. in. szkół ponadpodstawowych w tworzeniu przestrzeni dedykowanych prowadzeniu zajęć z przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii i innych przedmiotów przyrodniczych, a także aktywizacja młodzieży, uatrakcyjnienie nauczania poprzez wprowadzenie zajęć terenowych i żywych lekcji przyrody, kształtowanie wrażliwości na przyrodę jak również rozwijanie zainteresowań z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej.
W konkursie złożono 192 wnioski. Powiat Bieruńsko-Lędziński wnioskował o dofinansowanie dla wszystkich szkół ponadpodstawowych, dla których jest organem prowadzącym. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wybrał 77 pracowni dydaktycznych na świeżym powietrzu na łączną kwotę dofinansowania ponad 5 mln zł. Zgodnie z regulaminem konkursu dofinansowane zadania powinny zostać zrealizowane do końca roku szkolnego 2024/2025.
Planowana ekopracownia powstanie na terenie szkolnego patio. W centralnej części ogrodu powstanie drewniana altana ze stołami i ławami dla 32 osób. Wspólny pomysł młodzieży szkolnej i nauczycieli zawodu na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych zakłada utworzenie ogrodu z grządkami warzywnymi, krzewami i drzewami owocowymi. Docelowo to sami uczniowie będą uprawiali warzywa i zioła, a także pielęgnowali krzewy i drzewa owocowe, a ekologiczne produkty będą służyły do sporządzania potraw na zajęciach gastronomicznych na ww. kierunku kształcenia. Ponadto podczas zajęć terenowych z zakresu nauk przyrodniczych z pracowni będą korzystać pozostali uczniowie Technikum w Bieruniu, a także uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia. Dodatkowo projekt pracowni przewiduje także m. in. budowę kompostownika, zakup zbiornika na deszczówkę, zakup pojemników do segregacji odpadów, zamontowanie solarnej fontanny ogrodowej, montaż hoteli dla pszczół i innych owadów co zainicjuje powstanie pszczelarskiej ścieżki edukacyjnej, montaż stacji do badań meteorologicznych czy też zakup symulatora systemu fotowoltaicznego.
Zdj.: WFOŚiGW w Katowicach