• ul. św. Kingi 1
    43-155 Bieruń
    +48 32 226 91 00
  • Godziny pracy: Poniedziałek: 7:30 - 17:00
    Wtorek - Czwartek: 7:30 - 15:30
    Piątek: 7:30 - 14:00
Strona główna/Aktualności/Dam radę! w przestrzeni możliwości…

Dam radę! w przestrzeni możliwości…

10 Kwietnia 2025

7 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Bieruniu miało miejsce spotkanie z przedstawicielami szkół podstawowych znajdujących się na terenie Powiatu Bieruńsko-lędzińskiego. Spotkanie było kontynuacją dotychczasowej, dobrej współpracy władz Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego z ościennymi placówkami oświatowymi.

Wydarzenie było okazją do przedstawienia oferty edukacyjnej na rok szkolny 2025/2026 przez dyrektorów powiatowych szkół ponadpodstawowych, a także do zapoznania się z innowacyjną metodą pn. Kids’ Skills (Dam radę!) stosowaną w procesie edukacji, a której twórcą jest fiński psychiatra – dr Ben Furman. Jest to metoda oparta na tzw. podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, zaś jej głównym celem jest pomoc dzieciom w radzeniu sobie z różnymi problemami.

Z ramienia władz powiatowych w spotkaniu uczestniczyli Starosta Bieruńsko-Lędziński – p. Łukasz Odelga, Wicestarosta Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego – p. Zofia Dudek, a także p. Aleksandra Pudełko – Radna Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, służbowo praktyk ww. metody, ze strony placówek oświatowych byli to dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu naszego Powiatu, jak i psycholodzy i pedagodzy szkolni.

Część warsztatową spotkania poprowadziły dwie, charyzmatyczne prelegentki praktykujące na co dzień opisywaną metodę – p. dr Agnieszka Lewko i p. mgr Monika Burzyńska, przedstawiając w sposób bardzo obrazowy założenia metody.

Przeprowadzone warsztaty umożliwiły poznanie praktycznej strony metody Kids’ Skills, jej wybranych narzędzi m.in. komplementu, skali czy karty rozwoju umiejętności. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak można wspierać uczniów w nauce umiejętności koncentrując się przede wszystkim na skutecznych technikach rozwoju, a nie na problemach (z emocjami i z zachowaniem), dowiedzieli się jak przeformułować problem w umiejętność, której warto się nauczyć, jak pracować z klasą w myśl podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, gdzie można szkolić się, aby poznać wszystkie kroki metody i zdobyć certyfikat oraz jak wprowadzać w życie szkół idee programu Skillful Schools - Szkoły skoncentrowane na rozwiązaniach.

Infografika na czym polega metoda Kids’ Skills.  Na białym tle czarne grafiki od lewej: uśmiechnięty mężczyzna w okularach, dwie postacie (postać znajdująca się wyżej podaje rękę postaci znajdującej się niżej co ma symbolizować pomoc), dwie postacie trzymające chorągiew, dwie dłonie przybijające sobie „piatkę”, dłoń a nad nią emotikon uśmiechniętej buzi. Pod każdą grafiką znajduje się tekst.

Nasze prelegentki w bardzo ciekawy sposób usiłowały „zarazić” słuchaczy tą niezwykle prostą metodą, pokazującą wartość dodaną najprostszych rozwiązań i prostych haseł motywujących typu Umiesz!, Potrafisz!, Dasz radę!, Wierzę w Ciebie! (s)Próbuj!, ale zwróciły również szczególną uwagę na komplementy bezpośrednie i pośrednie, budowanie sieci wsparcia, budowanie relacji, a nie racji, skupienie uwagi na możliwościach i umiejętnościach, a nie na problemie, poszukiwanie zasobów czy też po prostu na poczucie własnej wartości.

Wartością dodaną tej metody niewątpliwie jest możliwość jej stosowania na każdej, możliwej płaszczyźnie: tej szkolnej, rodzinnej, ale i służbowej. Istotą metoda Kids’ Skills jest również czerpanie z jej dobrostanu zarówno przez ucznia jak i przez nauczyciela, rodzica czy pracownika.

Tym z Państwa, którzy w tak liczny sposób odpowiedzieli na skierowane zaproszenie serdecznie dziękujemy przede wszystkim za Państwa otwartość na współdziałanie zarówno na płaszczyźnie samorządowej, jak i tej oświatowej. Wspólne działania z pewnością zaowocują w przyszłości!

Sala konferencyjna. Przy półokragłych stołach siedzą ludzie. Na ścianie wyświetlana jest prezentacia multimedialna. Z prawej strony na ścianie wiszą tablice oraz znajdują się szklane drzwi. Z lewej strony widać częściowo mównicę oraz stojak z flagami. Cztery kobiety stojace na tle białej ściany. Na ścianie widac duży herb powiatu a wokół niego wiszą herby miast i gmin tworzących powiat.

do góry