KRAKLE? Brzmi tajemniczo?!

W ceramice oznacza, powstające w wyniku przypadkowych defektów, starzenia się, bądź wywołane sztucznie, spękania powierzchni szkliwa wyrobów z gliny, fajansu czy porcelany. Są skutkiem błędów warsztatowych, albo mogą być celowo wywołane. Szczególnie szkliwa wypalane w niższych temperaturach mają skłonność do pękania. Siatki spękań można wypełnić innym szkliwem, tlenkami albo tuszem, który daje tzw. krakle nietrwałe. Krakle trwałe wymagają dodatkowego, ostatecznego wypalania. Choć trudne do przewidzenia, piękne, naturalne efekty kraklowania uwypuklają kształty naczyń lub rzeźb.

Grupa Krakle to obecnie sześć miłośniczek ceramiki, hobbystycznie zgłębiających tajemnice ceramicznego warsztatu. Są pośród nich amatorki, jak i profesjonalistki, zawodowo reprezentujące inne dyscypliny plastyczne. Działają przy Miejskim Centrum Kultury w Imielinie. Spotykają się w piątkowe popołudnia w Domu Kultury Sokolnia. W swojej ośmioletniej historii jej skład wielokrotnie się zmieniał. Niektórzy jej byli członkowie założyli własne pracownie ceramiczne, jak imielińska malarka Anna Maria Rusinek.

Obecnie Grupę Krakle tworzą: Katarzyna Cyroń, Urszula Figiel, Iwona Simka-Surma, Adrianna Pęczek, Maria Spisak i Dorota Synowiec. 

Każda grupa twórcza, jak i każdy tworzący ją artysta ma swoje ulubione tematy i estetyczne upodobania. Indywidualne postrzeganie materii, którą kształtuje ceramik oraz manualna biegłość  przekłada się na osobisty charakter jego dzieł. Inne są wielkość, kształt i ich faktura. Jedne są masywne, zbudowane z grubo lepionej gliny, drugie filigranowe i kruche, ale zawsze różnorodne, jedyne i własne.

Takie też różnorakie są prace artystek z Grupy Krakle. Na wystawie prezentują one przeróżne naczynia, wazony, talerze, czary, patery, kubki. Są też postaci kobiet we wdzięcznych pozach, bibeloty i biżuty. Formy alegoryczne oraz kompozycje przestrzenne, z wypalonej gliny - biskwit i szkliwionej ceramiki. Te ostatnie urzekają nie tylko formą, ale mieszaniną unikalnych barw. Niektóre matowe, wręcz surowe w wyrazie, inne błyszczące, odbijające świetlne refleksy. Wszystkie piękne i interesujące.

Wernisaż wystawy odbył się 19 listopada. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz powiatu, przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica, starosta Bernard Bednorz, wicestarosta Agnieszka Wyderka-Dyjecińska, radny powiatowy Konrad Mateja, Imielina, reprezentanci MCK w Imielinie i BOK w Bieruniu, zaprzyjaźnieni twórcy i licznie przybyła publiczność. Ekspozycję można oglądać w Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu, od listopada do końca stycznia 2020 r. w godzinach pracy urzędu. Serdecznie zapraszamy! (ZK)     

DSC_0522.png 33.jpg 6.png 00.jpg
DSC_0492.png 555.jpg DSC_0540.png 3.png