Reprezentantka Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu w finale WorldSkills Poland 2019

Natalia Żołneczko, uczennica klasy maturalnej technikum żywienia i usług gastronomicznych Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu zakwalifikowała się do dziesiątki najlepszych  młodych kucharzy I polskiej edycji WORLDSKILLS. Finał konkursu odbywał się 30 września podczas Międzynarodowych Targów Polagra Gastro w Poznaniu.  Uczestników konkursu oceniało międzynarodowe jury ekspertów kulinarnych - szefów kuchni z Finlandii, Rosji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Polski.

Natalia przygotowywała się do konkursu pod kierunkiem pani Moniki Herok, nauczycielki przedmiotów gastronomicznych PZS w Bieruniu oraz szefa kuchni pana Łukasza Ścierskiego.

- Poradziłam sobie z przygotowaniem wyrafinowanych dań w kompletnie nowych warunkach, pod presją czasu, oceniana przez profesjonalistów światowej klasy, pod obstrzałem kamer telewizyjnych i kilkuset osobowej widowni, która widziała każdy nasz ruch w lustrach umieszczonych nad stanowiskami - mówi Natalia - dzięki temu wiem, że wszystko jest możliwe. 

Monika Herok: Jako danie główne Natalia zaserwowała filet z pstrąga z komosą ryżową, dzikim brokułem, pianą z kiszonego ogórka oraz sosem veluete.  Zgodnie z regulaminem konkursu w przystawce głównym składnikiem miał być pomidor – nasza finalistka przygotowała arrancini, wykorzystując w nim pomidor w trzech odsłonach, czyli pomidor suszony, consome z pomidora oraz puder z pomidora, wykorzystała również elementy kuchni molekularnej. Warto dodać, że uczestnicy musieli wykazać się znajomością języka angielskiego w  rozmowie z jurorami. 

WorldSkills i EuroSkills jest cyklicznym przedsięwzięciem, którego głównym celem jest promowanie umiejętności zawodowych, rywalizuje w nim 28 państw z Europy i aż 80 państw w edycji globalnej.  W tym roku Polska po raz pierwszy przystąpiła do organizowania tego projektu, instytucją koordynującą przygotowania Polski do udziału w konkursach WorldSkills i EuroSkills, nominowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. ■PZS Bieruń

www1.jpg  www2.jpg  www3.jpg   www4.jpg www5.jpg   

Zdjęcia: PZS Bieruń