Członkowie Rejonowego Koła Pszczelarzy Bieruń - skupiającego głównie hodowców pszczół z powiatu bieruńsko-lędzińskiego, ale także niektóre osoby z sąsiednich miast (Tychy, Mysłowice, Oświęcim) – spotkali się wieczorem 5 stycznia na tradycyjnym opłatku w siedzibie stowarzyszenia, czyli na piętrze byłego budynku poczty w Lędzinach Górkach.

Pod przewodem prezesa Tadeusza Matei wspólnie odśpiewano kolędę, a potem wszyscy zebrani tradycyjnie łamali się opłatkiem i składali sobie nawzajem serdeczne noworoczne życzenia. Jak co roku osłodzili je także wzniesieniem toastu lampką miodu pitnego za pomyślność w tegorocznym sezonie hodowlanym.

Dalsza część spotkania miała charakter towarzyski przy kawie, herbacie i ciastkach, wymieniano się spostrzeżeniami o zimowaniu pszczół w pasiekach, dyskutowano też o sposobach zwalczania chorób pszczół, zwłaszcza warrozy, a prezes T. Mateja wykorzystał ten czas do wygłoszenia różnych komunikatów, w tym o zaproszeniu na walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze RKP Bieruń, które odbędzie się w czwartkowy wieczór, 17 stycznia, o godz. 17.00, w siedzibie koła. Były wiceprezes RKP, Stanisław Czempas, zapoznał zebranych z bardzo niepokojącą informacją o rozprzestrzenianiu się w Polsce ognisk zgnilca złośliwego, zwanego też amerykańskim. Jest tych ognisk w naszym kraju już 171, głównie we wschodnich województwach (najwięcej w powiecie bialsko-podlaskim) i ta epidemia zmierza w kierunku zachodnim.

Spotkanie umilało wspólne śpiewanie popularnych polskich kolęd przy akompaniamencie pszczelarza, akordeonisty Karola Czypionki z Bierunia. ■Mirosław Leszczyk

www1.jpg   www2.jpg www3.jpg 

Zdjęcia: Mirosław Leszczyk

 


Kalendarium

CZERWIEC 2019

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30