Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci doktora hab. Jana Czempasa. W zmarłym żegnamy wybitnego ekonomistę, profesora Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, wieloletniego działacza samorządowego, uhonorowanego tytułem Zasłużony dla Miasta Bierunia i Nagrodą Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego Clemens Pro Publico Bono.

Jan Czempas był autorem licznych publikacji naukowych, specjalizował się w badaniu finansów jednostek samorządu terytorialnego, interesował się historią Śląska, był inicjatorem i autorem licznych „Zeszytów Bieruńskich". Aktywnie uczestniczył w działaniach na rzecz odrodzenia się samorządności Bierunia. Po usamodzielnieniu się miasta, dwukrotnie był członkiem Rady Miejskiej w Bieruniu, oraz przedstawicielem Bierunia w sejmiku samorządowym jako radny wojewódzki, a także Radnym Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego I kadencji. Jego bogaty dorobek naukowy doceniany jest nie tylko przez ekonomistów, lecz również przez środowiska samorządowe.

Był człowiekiem wielkiego serca, pomagał ludziom dotkniętym przez los, pozostającym bez pracy, niezaradnym i uzależnionym. Za swe osiągnięcia społeczne i zawodowe odznaczony został Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych..." 
Cześć jego pamięci!

Czempas.J.szary.jpg


Kalendarium

CZERWIEC 2019

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30