Od 17 grudnia można w Galerii Starostwa Powiatowego w Bieruniu oglądać wystawę prac uczestników 7. Pleneru Malarskiego „Między wieżami”. Dobiega końca rok jubileuszowy dwudziestolecia powiatu bieruńsko-lędzińskiego. W tym szczególnym okresie dla naszej powiatowej społeczności było oczywiste, że tradycyjny plener malarski, powinien mieć miejsce na terenie gmin powiatu. Tradycyjnie komisarzem pleneru była Urszula Figiel-Szczepka, uczestnikami artyści z Bojszów, Bierunia, Imielina i Lędzin. 

Jego motto: „Odmienność w jedności - jedność w odmienności” z jednej strony odzwierciedla różnorodność postrzegania świata przez biorących w nim udział twórców, z drugiej symbolizuje budowanie lokalnej wspólnoty artystycznej. Podobnie jak nasz powiat, na który składa się pięć odmiennych w charakterze gmin, ale uzupełniających się wzajemnie i tworzących silnie zintegrowaną społeczność.

W czterech plenerowych spotkaniach uczestniczyło trzydziestu twórców - amatorów i profesjonalistów. W trakcie trzech z nich starali się oni utrwalić to co najciekawsze i najcenniejsze w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Każda z tych malarskich sesji była też okazją do nawiązania dialogu z mieszkańcami powiatu, którzy spontaniczne wyrażali swoje opinie na temat powstających malunków i grafik. Przechodnie mogli także przyłączyć się do pleneru, gdyż przygotowano dla wszystkich chętnych różnorodne narzędzia i materiały plastyczne. Ostatnie spotkanie było przede wszystkim poświęcone integracji powiatowego środowiska artystycznego.

Plon artystyczny pleneru, to przetworzone siłą talentu i utrwalone pędzlem i piórkiem klisze pamięci, prezentujące nasz powiat, kiedy miał dwadzieścia lat. Doceniając ich szczególną wartość, wszystkie powstałe prace zostały zebrane na poplenerowej wystawie, aby pokazać je szerokiej publiczności, a nade wszystko mieszkańcom powiatu, by mogli docenić to co piękne, a co często mijają w pośpiechu. Powstał także katalog o ciekawej formie edytorskiej, przypominający o twórcach i dziełach, powstałych podczas siódmej edycji pleneru.

Wystawę można oglądać do końca lutego 2019 roku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Bieruniu. Zapraszamy - naprawdę warto! /ZK

 1.jpg 2.jpg   3.jpg  4.jpg
 5.jpg  6.jpg  7.jpg  8.jpg
 9.jpg  10.jpg  11.jpg  12.jpg
       

Zdjęcia: Marzena Orzeł


Kalendarium

CZERWIEC 2019

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30