Kolorowe dymy i mini eksplozje w pracowni chemicznej, zjawiska falowe i obwody elektryczne w sali fizyki – to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla ponad tysiąca gimnazjalistów i uczniów klas ósmych, którzy 15 stycznia odwiedzili Liceum Ogólnokształcące w Bieruniu.
Prezentacje w pracowniach językowych, style architektoniczne, kości i tkanki miękkie na biologii, orgiami i rozgrywki szachowe u matematyków, programowane roboty dla informatyków, projekcje filmowe 3D i pamiątkowe pierścionki wydrukowane dla żeńskiej części odwiedzających - każdy mógł znaleźć coś dla siebie.


Gratulujemy organizatorom Dnia Doradztwa Zawodowego w LO i razem z nimi liczymy na to, że wielu z odwiedzających zawita we wrześniu właśnie w bieruńskim ogólniaku.

 02.jpg 03.jpg  21.jpg   28.jpg
 17.jpg  aa.jpg  bb.jpg  

Materiał: LO Bieruń
Zdjęcia: Zuzanna Sztangret

Najbliższa sesja Rady Powiatu odbędzie się w dniu 21.01.2019 r. o godz.
15.00 w Starostwie Powiatowym w Bieruniu, przy ul. św. Kingi 1.

Zawiadomienie

Zarząd Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego ogłasza otwarty konkurs ofert na wspieranie zadania publicznego w sferze wspierania i upowszechniania kultury fizycznej na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego realizowanego w 2019 roku.

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2019 roku

WZÓR OFERTY

 

bl2.jpg

 

Zarząd Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego ogłasza nabór na członków Komisji Konkursowej do opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert na realizację zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w 2019 roku.

Nabór na członków Komisji Konkursowej do opiniowania ofert złożonych w otwartym konkursie ofert

FORMULARZ ZGŁOSZENIA-2019

 

bl2.jpg

W związku z rozpoczęciem w kraju ferii zimowych (w województwie śląskim 11-24 lutego) policjanci rozpoczęli akcję "Bezpieczne Ferie 2019".
Ma ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa, głównie najmłodszym, ale też wszystkim osobom korzystającym z zimowego wypoczynku.

W ramach działań pn. „Bezpieczne ferie” policjanci będą prowadzić przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Aby ferie były bezpieczne, policjanci służby prewencyjnej, jak co roku, dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw.

„BEZPIECZNE FERIE” Podczas ferii zimowych różne służby, w tym również policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, będą prowadzili szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Podczas działań "Bezpieczne Ferie 2019" kontrolowane będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Policjanci będą prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Ważne jest, aby spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych nie odbywało się bez uwagi dorosłych. O bezpieczeństwo na stokach zadbają natomiast mundurowi z patroli narciarskich. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków.

W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.

Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać.

ZAGROŻENIA ZIMĄ - Zima to okres dla nas szczególny, czas korzystania z atrakcji na śniegu, wypoczynku podczas ferii, świątecznych spotkań z rodziną czy karnawałowej zabawy z przyjaciółmi. Niestety to także czas bardzo trudnych warunków atmosferycznych - wcześniej zapada zmrok, poruszanie po drogach wymaga większej ostrożności, a niska temperatura powietrza oraz niewłaściwa zabawa na śniegu czy lodzie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Chcąc więc uniknąć zimowych zagrożeń, powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI I MŁODZIEŻY
- Zawsze informujemy rodziców lub opiekunów gdzie wychodzimy, z kim i kiedy wrócimy.
- Bawmy się w grupie z innymi rówieśnikami, unikając miejsc ustronnych i ciemnych.
- Do zjazdów na sankach czy nartach wybieramy górki, które są z dala od ulicy, akwenów wodnych, czy rzeki.
- Jeżdżąc na nartach zawsze ubieramy kask.
- Nie wchodźmy na zamarznięte jeziora, rzeki czy inne zbiorniki wodne.
- Nie rzucajmy soplami czy bryłami lodu, a bawiąc się śnieżkami, zachowajmy ostrożność.
- Nigdy nie oddalajmy się z osobami obcymi, osobom takim nie otwierajmy też drzwi domu czy mieszkania.
- Petardami czy sztucznymi ogniami bawmy się tylko w obecności rodziców lub opiekunów.
- Po zmroku nośmy odblaski, poruszajmy się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi.
- Przez jezdnię przechodźmy wyłącznie w miejscach oznaczonych.

BEZPIECZEŃSTWO DOROSŁYCH
- Starajmy się poruszać chodnikami odśnieżonymi, posypanymi. Przechodząc obok budynków, uważajmy na wiszące sople lodu.
- Unikajmy wieczornych spacerów. Jeśli już musimy poruszać się nocą, to omijajmy ciemne zaułki, przejścia podziemne, nieoświetlone parki czy dzielnice szczególnie niebezpieczne. Nie mając samochodu lub towarzystwa dobrych znajomych, skorzystajmy lepiej z taksówki, a poruszając się pieszo, wybierajmy drogi ruchliwe i dobrze oświetlone.
- Unikajmy pobytu na ulicy czy spacerów po wypiciu alkoholu, zwłaszcza w dużej ilości. Nie dopuśćmy do zaśnięcia na mrozie.
- Bądźmy widoczni dla innych na drodze, szczególnie po zmroku, gdy idziemy poboczem lub znajdujemy się na jezdni.

BEZPIECZNY DOM
Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek pomyślmy również o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Sprawdźmy czy wszystkie drzwi i okna (również piwniczne i dachowe) zostały zamknięte. Pamiętajmy także o zabezpieczeniu garażu i pomieszczeń gospodarczych oraz zakręceniu zaworów z wodą i gazem. Zastanówmy się, czy gotówka i biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będzie bardziej bezpieczna na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Podczas dłuższej nieobecności warto zadbać o to, by w naszej skrzynce pocztowej nie gromadziła się większa ilość korespondencji, która jest dla potencjalnego złodzieja sygnałem, że mieszkanie lub dom stoją puste. Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

W GÓRACH
- Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu ubrać się "na cebulkę".
- Jeżeli wychodzimy w góry, oceńmy realnie swoje możliwości i umiejętności.
- Zadbajmy o odpowiednie wyposażenie i wysłuchajmy komunikatów o warunkach atmosferycznych.
- Poinformujmy najbliższych, gdzie i z kim się wybieramy.
- Warto również zadbać o ściągnięcie dostępnej darmowej aplikacji "Ratunek", która w razie nagłej kryzysowej i nieprzewidzianej sytuacji, pozwoli ratownikom sprawnie i skutecznie ustalić aktualną lokalizację osób i, co za tym idzie, udzielić skutecznej pomocy.

BEZPIECZEŃSTWO NA STOKACH
Celem zapewnienia bezpieczeństwa wypoczywających w terenach górskich, śląscy policjanci zorganizowali patrole na stokach narciarskich. Policjanci dopuszczeni zostali do pełnienia służby na nartach po przeprowadzeniu weryfikacji ich umiejętności narciarskich przez instruktorów pracujących w Policji oraz GOPR. Spotkać ich można na terenie ośrodków narciarskich w  Beskidzie Śląskim i Żywieckim tj.: Czantoria, Soszów, Nowa Osada, Cieńków, Zagroń, Złoty Groń, Pilsko i Skrzyczne.

BF2019.jpg

Materiał: KPP Bieruń


Kalendarium

STYCZEŃ 2019

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31