Wyraźny ślad – wystawa w Drive Volkswagen Group Forum w Berlinie

Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu miał zaszczyt uczestniczyć  w otwarciu wystawy zorganizowanej z okazji 30-lecia zaangażowania młodzieży z polskich i niemieckich szkół  w prace na rzecz Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.  Uroczysty wernisaż miał miejsce 29 listopada 2017r.  w Drive Volkswagen Group Forum w Berlinie.

Wystawę zatytułowaną „Wyraźny ślad” otworzył Matthias Müller, Prezes Zarządu Koncernu Volkswagena. Wśród zaproszonych gości byli: Sigmar Gabriel Wicekanclerz Niemiec, Michael Groß Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie,  Peter Daniell Porsche  prawnuk konstruktora motoryzacyjnego. Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu reprezentowały panie Irena Czamberg i Mirella Gasidło, nauczycielki języka niemieckiego.

Młodzież  Polski i z Niemiec odgrywa w tym przedsięwzięciu szczególną rolę. W ciągu 30 lat w seminariach, warsztatach i spotkaniach z byłymi więźniami wzięło udział ponad 3 tys. uczniów. Wspólnie pomagają oni w utrzymaniu terenu  Miejsca Pamięci, jakim jest Auschwitz-Birkenau, odchwaszczają zarośnięte drogi, naprawiają ogrodzenia z drutów kolczastych, konserwują eksponaty muzealne. Te sceny właśnie zostały zaprezentowane jako wielkoformatowe zdjęcia na nowo otwartej wystawie. Powstały one w Miejscu Pamięci oraz w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie młodzi ludzie mają okazję rozmawiać o historii Auschwitz – Birkenau, a przede wszystkim o swoich odczuciach, przeżyciach, doświadczeniach  oraz odpowiedzialności, która łączy młodzież obu narodów. Organizatorem wystawy jest Pan Christoph Heubner, Wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i koordynator projektu „Nauka poprzez spotkanie”, w którym Powiatowym Zespół Szkół w Bieruniu, jako jedna z trzech szkół w Polsce, bierze udział od 20 lat.    

 www1.jpg  www2.jpg www3.jpg   www4.jpg

Materiał i zdjęcia: PZS Bieruń


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31