Historię Stowarzyszenia Przedsiębiorców Imielina przedstawił prezes zarządu - Henryk Komendera.

 

Przed 15-tu laty grupa imielińskich prężnych przedsiębiorców porozumiała się aby scalić się w organizacji. Stowarzyszenie miało reprezentować na szerszym obszarze rzemiosło, które miało bardzo głębokie korzenie historyczne i mocno się rozwijało.

Celem było budowanie wspólnego prestiżu i siły środowiska przedsiębiorców Imielina. Propagowanie i wspieranie przedsiębiorczości w mieście jako podstawy rozwoju ekonomicznego miasta i regionu, współpraca z samorządem i innymi instytucjami w celu tworzenia korzystnych warunków dla działalności gospodarczej, propagowanie i przestrzeganie zasady rzetelności kupieckiej i dobrych obyczajów handlowych.

Bodajże przed 12-tu laty zaprosił mnie p. Leon, w tym czasie prezes stowarzyszenia do wstąpienia w jego szeregi . Było to bardzo duże wyróżnienie ale była też obawa jak zostanę przyjęty przez ikony lokalnej przedsiębiorczości. Jednakże na pierwszym spotkaniu okazało się że ten elitarny klub składa się z bardzo przyjaznych ludzi umiejących się podzielić swym doświadczeniem, w razie potrzeby doradzić, wesprzeć, pokazać inny punkt widzenia i traktować  wszystkich po partnersku. Po pierwszym wyjeździe byliśmy z moimi idolami w większości na ty i do dzisiaj jesteśmy dobrymi kolegami, przyjaciółmi w życiu i biznesie i na tym to chyba polega.

3 lata temu dostąpiłem zaszczytu objęcia stanowiska prezesa po moim poprzedniku Panu Adamie Czambergu, prezesie III i IV kadencji. Stowarzyszenie w tej chwili liczy 60-ciu członków.

Jeszcze kilkanaście lat temu Imielin kojarzył się przede wszystkim z producentami bram i zakładami ślusarskimi, w tej chwili nadal jesteśmy kojarzeni jako miasto producentów bram, ogrodzeń i wyrobów kowalstwa artystycznego, ale równocześnie rozwinęło wiele innych zakładów produkcyjnych, usługowych i handlowych.

W tej chwili w Imielinie wytwarza się m.in.: wentylatory, łodzie, domy drewniane, balie, sauny, produkty betonowe, trofea, części samochodowe znanych marek. Znajdują się stolarnie, tartaki, piekarnie, ciastkarnie.

Oprócz zakładów zajmujących się produkcją w Imielinie znajdują się profesjonalni restauratorzy, handlowcy, firmy transportowe, firmy budowlane, firmy branży elektrycznej, myjnie samochodowe, serwisy różnego rodzaju, instalatorzy, mechanicy, firmy konsultingowe, reklamowe, informatycy, doradcy podatkowi, architekci, prawnicy, notariusze, biura podróży, campingi i jakże potrzebne domy spokojnej starości. Muszą państwo przyznać że jak na małe 8-tysięczne miasteczko skala działalności naszych przedsiębiorców jest bardzo duża i różnorodna.

Produkty i usługi imielińskich firm znane są nie tylko w Polsce ale także w całej Europie oraz wielu krajach świata. Zdobywają nagrody i wyróżnienia na wystawach i targach.

Przez te wszystkie lata, mimo niesprzyjających  okoliczności: skomplikowanych i nieżyciowych przepisów, przewlekłości postępowań administracyjnych, bezdusznej administracji i biurokracji, zbyt wielu podmiotów kontrolujących, nadmiaru zezwoleń i zaświadczeń, sprzecznych decyzji organów państwowych, uprzywilejowania przemysłu wydobywczego.  Pomimo wielu  niespełnionych obietnic składanych przez polityków całej sceny politycznej o uproszeniach i ułatwieniach w prowadzeniu biznesu nasze firmy nadal prężnie działają. Przez ostatnie lata wiele imielińskich zakładów zainwestowało i inwestuje w rozbudowę infrastruktury oraz dalszy rozwój swej działalności dając zatrudnienie wielu mieszkańcom Imielina a także miejscowości ościennych. Imielin oraz powiat bieruńsko-lędziński od wielu lat należy do czołówki kraju w najniższym wskaźniku bezrobocia.

Niestety niskie wskaźniki bezrobocia stały się dla nas w tej chwili hamulcem w dalszym rozwoju. Wielu z nas ma problemy ze znalezieniem pracowników - nie tylko  fachowców, ale także pracowników niewykwalifikowanych. Mimo tych wszystkich przeciwności my walczymy dalej i robimy swoje. Jako przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw bierzemy udział w wytwarzaniu ponad 50% PKB, dajemy zatrudnienie prawie 67% pracującym w Polsce.

W jubileuszowym spotkaniu uczestniczyła Przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica.

 40 15 lecie SPI IMIELIN foto Janusz Bilczyński.jpg  33 15 lecie SPI IMIELIN foto Janusz Bilczyński.jpg  26 15 lecie SPI IMIELIN foto Janusz Bilczyński.jpg
 36 15 lecie SPI IMIELIN foto Janusz Bilczyński.jpg  39 15 lecie SPI IMIELIN foto Janusz Bilczyński.jpg

Zdjęcia: Janusz Bilczyński


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31