Już w najbliższy piątek (29 września) w bieruńskim domu kultury Gama rozpocznie się XIII Międzynarodowy  Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu. To wyjątkowa w swojej specyfice impreza, która odbywa się co dwa lata od 1993 roku i jest ściśle związana z kulturą robotniczą. Filmy na festiwal dostarczają amatorzy (początkowo związani głównie z zakładowymi klubami filmowymi). W tym roku formuła została rozszerzona o kategorie młodzieżowe. Ogółem do tegorocznego konkursu zakwalifikowano 41 filmów.

 

Organizatorzy przewidzieli dwie kategorie. Do kategorii ogólnej zaproszeni zostali wszyscy twórcy, a jedynym warunkiem było, by film trwał najwyżej 30 minut. Gatunek i technika były dowolne.

Z kolei do konkursu młodzieżowego zostali zaproszeni wszyscy twórcy szkolni (studenci biorą udział w kategorii ogólnej). Jedną z kategorii jest „Dzień z mojego życia”. „Jak spędzasz czas? Co robisz? Albo pokaż nam, jak wyglądał dzień twoich wakacji. Albo lepiej: jak mógłby wyglądać, gdybyś był reżyserem swojego życia i nie miał żadnych ograniczeń?” – głosi regulamin.

Zadaniem startujących w drugiej kategorii jest stworzenie filmu o lokalnym bohaterze (może być współczesny).

 

Więcej w regulaminie festiwalu: http://www.festiwalfilmowy.bierun.pl/regulamin/

 

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1993 roku z inicjatywy Zespołu Realizatorów Wideo KWK Piast. I trafił na podatny grunt – wtedy liczne zakłady pracy miały swoje kluby filmowe, których przedstawiciele pojawiają się z filmami do dziś. Jednak obecnie impreza ma zdecydowanie większy format.

W latach 1993-2015, w cyklu dwuletnim, odbyło się dwanaście edycji festiwalu. Dotychczas na festiwalowych ekranach pokazanych zostało blisko 950 filmów – dzieł prawie 265 filmowców-amatorów.

Więcej o idei festiwalu: http://www.festiwalfilmowy.bierun.pl/o-festiwalu/

 

Dyrektorem artystycznym festiwalu i głównym organizatorem est Wojciech Wikarek - emerytowany górnik, wybotny filmowiec-amator, reżyser filmów, w tym "Najdłuższej szychty" opowiadającej o historycznych wydarzeniach w KWK Piast w 1981 roku, kiedy  górnicy protestujący przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego przez dwa tygodnie nie wyjeżdżali z kopalni..

Zjazd do kopalni jest stałą atrakcją bieruńskiego festiwalu. Ochotnicy mają okazję sprawdzić, w jakich warunkach pracują górnicy. – Piast to nie jest muzeum, tylko prężnie działająca kopalnia węgla kamiennego. Filmowców zabieramy nawet do ściany, czyli w miejsce, w którym bezpośrednio wydobywa się węgiel. Dajemy im do zrozumienia, że praca w kopalni to nie przelewki – mówi Wikarek.

Więcej na ten temat: http://www.festiwalfilmowy.bierun.pl/jedyny-festiwal-ze-zjazdem-do-kopalni/

 

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Bieruńskiej „Porąbek”, a współorganizatorami: Powiat Bieruńsko-Lędziński, Miasto Bieruń, Bieruński Ośrodek Kultury, KWK  Piast – Ziemowit. Imprezę wsparło patronatami i finansowo wiele innych podmiotów samorządowych, firm, osób.

 

 

PROGRAM

XIII Festiwalu Filmów Amatorskich BIERUŃ 2017 im. Leona Wojtali

 

29 września – piątek (Dom Kultury Gama – Bieruń Stary)

10.00–13.00 - Pierwszy blok filmowy

16.00 - Uroczyste otwarcie festiwalu

17.00–18.30 - Drugi blok filmowy

 

30 września – sobota

10.00–13.00 - Trzeci blok filmowy (Dom Kultury Gama – Bieruń Stary)

15.00–17.00 - Jawne obrady Jury (Stołówka KWK Piast)

1 października – niedziela (Dom Kultury Gama – Bieruń Stary)

11.00 - Ogłoszenie wyników i uroczyste zakończenie festiwalu

 

WSTĘP WOLNY NA WSZYSTKIE PROJEKCJE!

ZAPRASZAMY!

 

 


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31