1. Festiwal Jesień Organowa w Powiecie Bieruńsko-Lędzińskim rozpoczęty! Koncert inauguracyjny odbył się 10 września w bieruńskim kościele św. Bartłomieja. Teraz przez kolejne niedziele, aż do 29 października w kościołach dekanatów bieruńskiego i lędzińskiego rozbrzmiewać będzie piękna muzyka w wykonaniu znakomitych artystów. Gościć będziemy m.in. wykonawców z Czech (17.09), odbędzie się autorski koncert Krzesimira Dębskiego (24.09), zaprosimy do wysłuchania kilkunastu wokalnych wersji popularnego Ave Maria, (22.10) i dwóch klasycznych recitali organowych. Większość koncertów będzie urozmaicona udziałem zespołów kameralnych, bądź wokalistów, a w koncercie finałowym wystąpi również chór kameralny. Co zaś do programu, to jak zwykle będzie on urozmaicony, wypełniony utworami od baroku po współczesność.

W bieruńskim koncercie inauguracyjnym udział wzięli: organistka Julianna Petzuch oraz Krakowski Kwintet Dęty w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet, Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Tadeusz Tomaszewski – waltornia i Paweł Solecki – fagot.

Julianna Petzuch jest młodą artystką związaną z katowicką Akademią Muzyczną. Studiuje tam pod kierownictwem prof. Juliana Gembalskiego i adiunkta Krzysztofa Lukasa. Jest już laureatką kilku konkursów organowych, a swoje umiejętności potwierdziła brawurowo wykonując wirtuozowskie Preludium i fugę D-dur J. S. Bacha. Dawno nie słyszeliśmy tego utworu zagranego z taką werwą, precyzją i muzykalnością. Podobnymi walorami odznaczała się też znakomita interpretacja finału z 1. Sonaty organowej op. 42 Alexandre’a Guilmanta, w której Julianna Petzuch dodatkowo zaimponowała umiejętnością doskonałej rejestracji, czyli doboru organowych barw w poszczególnych ogniwach utworu. Dodajmy, że podobnie jak utwór Bacha, jest to dzieło bardzo trudne zarówno od strony technicznej jak i wyrazowej. Pomimo tego, nie wdając się w szczegóły interpretacyjne, mieliśmy do czynienia z wykonaniem porywającym, niemal wzorcowym. W sumie – ze wszech miar udany debiut Julianny Petzuch na naszym festiwalu. Na pewno jeszcze o tej artystce usłyszymy.

Na koncercie inauguracyjnym wystąpił także wspomniany Krakowski Kwintet Dęty. W wykonaniu zespołu usłyszeliśmy utwory Johanna Christiana Bacha (jednego z synów wielkiego Jana Sebastiana), Antonina Dvořaka, Alexandra Zemlinsky’ego i Jacquesa Iberta. W kwintecie grają wybitni instrumentaliści i pedagodzy akademii muzycznych Krakowa i Katowic. Współpracują ze sobą od wielu lat, zagrali setki koncertów, zarejestrowali kilka płyt CD, a więc można się było spodziewać występu na najwyższym poziomie. I taki też był. Spójne, wyrównane brzmienie całego zespołu, perfekcja techniczna, doskonałe zgranie, nienaganna intonacja, muzykalność – to tylko niektóre zalety kwintetu. Właściwie każdy wykonany utwór był interpretacyjnym majstersztykiem i nawet najwięksi malkontenci nie byliby w stanie nic tym kreacjom zarzucić.

W sumie znakomity, godny inauguracji festiwalu koncert, który przemiły gospodarz bieruńskiej świątyni – ks. dziekan Janusz Kwapiszewski nazwał „ucztą duchową”.

Bardzo licznie zgromadzona publiczność nagrodziła wykonawców długotrwałą owacją, a kwiaty wręczyli im: przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica, starosta Bernard Bednorz, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Agnieszka Wyderka-Dyjecińska i radny sejmiku śląskiego  Piotr Czarnynoga.

Zapraszamy na kolejny koncert festiwalowy, który odbędzie się w niedzielę 17 września o godz. 16:30 w kościele Św. Klemensa w Lędzinach. Wystąpią artyści z Czech: Aneta Ručková – mezzosopran i Josef Kratochvil – organy. ■Roman Jochymczyk

 

 

 

 _IMG_7572.jpg _IMG_7610.jpg  _IMG_7605.jpg 
 _IMG_7592.jpg    _Schowek01.jpg
 _IMG_7655.jpg  _IMG_7660.jpg  _IMG_7688.jpg
 _IMG_7697.jpg    

 

 

ZDJĘCIA: BM-FOTO

 


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31