Jeśli masz pytania dotyczące warunków do przyznania emerytury, wyliczenia prognozowanego świadczenia, informacji na temat niezbędnych dokumentów do złożenia wniosku o emeryturę - zgłoś się do mobilnego punktu konsultacyjnego ZUS.

W środę, 30 sierpnia w godzinach od 9.00 do 14.00 w sali konferencyjnej (I piętro) Centrum Inicjatyw Gospodarczych w Bieruniu przy ul. Turystycznej 1 będzie można skorzystać z porad doradcy emerytalnego z ZUS.

 Od października będzie obowiązywać niższy wiek emerytalny - dla kobiet 60 lat, dla mężczyzn 65. W związku z tym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych powołano specjalnych doradców emerytalnych. W środę 30 sierpnia br. będą oni dostępni dla mieszkańców Bierunia w sali konferencyjnej (I piętro) Centrum Inicjatyw Gospodarczych przy ul. Turystycznej 1 w godzinach od 9.00 do 14.00. Zadaniem doradców jest wyjaśnienie zasad przyznawania emerytury, wytłumaczenia co ma wpływ na jej wysokości, poinformowaniu o niezbędnych dokumentach, które należy przedłożyć w ZUS wraz z wnioskiem emerytalnym oraz wyliczenie prognozowanej emerytury, tj. na jaką emeryturę można liczyć ubezpieczony, jeśli skorzysta się z prawa do wcześniejszej rezygnacji z pracy zawodowej, a na jaką w przypadku, gdy zaczekamy z tym do ukończenia 67. roku życia. Tym samym pośrednio podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia.

Wysokość emerytury doradca wyliczy za pomocą tak zwanego kalkulatora emerytalnego. W zależności od tego, w którym miesiącu, okresie, dana osoba planowałaby przejść na emeryturę – doradca wyliczy symulację tego świadczenia w kwocie brutto.

Trzeba pamiętać o tym, że decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient. Warto pamiętać, że im dłużej pracujemy, tym bardziej nam się to opłaca. Jeżeli odsuniemy w czasie przejście na emeryturę i zaczekamy z wnioskiem, to świadczenie będzie wyższe. Doradca pomoże również skompletować i wypełnić wniosek. 

Jakie dokumenty warto zabrać ze sobą na spotkanie z doradcą emerytalnym:

 • dowód osobisty
 • dokumenty potwierdzające zatrudnienie i ewentualnie wynagrodzenia potrzebne do skompletowania wniosku o emeryturę (np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, książeczki wojskowe, akta urodzenia dzieci)
 • decyzja o kapitale początkowym
 • informacje o stanie konta osoby ubezpieczonej
 • obecny stan środków na rachunku w OFE

Podczas konsultacji z ZUS będzie możliwość założenia bezpłatnego profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS.

W celu zapewnienia sprawnej obsługi przez doradców Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o wcześniejszą rezerwację godziny spotkania pod numerem telefonu 32 439 11 61. ■

 

_ZUS - logo.jpg


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
 • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
 • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
 • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
 • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
 • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
 • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
 • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31