Jak na rutynową konferencję początek był nietypowy. Zaczęło się od odczytania autentycznego listu uczennicy - niedoszłej samobójczyni. Dzięki temu, że list ten nieopatrznie zagubiła, dzięki zdecydowanej i umiejętnej pomocy otoczenia dziewczynę udało się uratować, skutecznie udzielić jej pomocy i wsparcia.

Zapoznaniu z zasadami działań na terenie szkoły w sytuacji kryzysu związanego ze śmiercią samobójczą i naturalną, z procedurami reagowania w odniesieniu do dziecka krzywdzonego oraz z rolą szkoły w profilaktyce i wspieraniu zdrowia psychicznego uczniów poświęcona była 5 czerwca konferencja zorganizowana w bieruńskiej Jutrzence przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Lędzinach.

Wzrasta liczba nieletnich samobójców oraz pełnoletnich do dwudziestego czwartego roku życia. Znaczna część popełnianych samobójstw przypada na okres szkolny. Wielu nauczycielom i rodzicom przychodzi zmierzyć się z tym problemem. Coraz częstszym powodem samobójstw jest rozprzestrzenianie w Internecie różnego typu materiałów z udziałem jakiejś osoby (treść, komentarze, wyśmiewanie i przezywanie - hejt, który po pewnym czasie staje się nie do zniesienia). Najczęściej akty autoagresji poprzedza też depresja i załamanie.

Samobójstwa nie dotyczą tylko młodzieży z patologicznych, problemowych rodzin i szkół. Wyścig szczurów oraz nadmierny stres także są czynnikami sprzyjającymi ujawnieniu się tendencji samobójczych. Problem dotyka więc także szkół o bardzo wysokim poziomie nauczania, w tym uczniów najzdolniejszych, najbardziej ambitnych.
Niemal każdy potencjalny samobójca wysyła liczne werbalne i niewerbalne sygnały dotyczące tego, co zamierza zrobić. Niestety, rozpoznanie ich przysparza dorosłym wielu trudności.

 Koniecznym jest jednak wyczulenie na sygnały wysyłane przez nastolatków i traktowanie ich gróźb serio.

W spotkaniu na temat „Systemowe działanie w sytuacjach kryzysowych w szkole” uczestniczyli nauczyciele, policjanci, pracownicy ośrodków pomocy społecznej, psychologowie i pedagodzy.

Władze powiatu reprezentowali przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica, starosta Bernard Bednorz i Henryk Paruzel - etatowy członek Zarządu Powiatu. ■MR

 

 _www. DSC_1267.jpg
 _www. 20170605_103246.jpg
 _www. DSC_1254.jpg

 

Zdjęcia: Marzena Orzeł

 


Kalendarium

LIPIEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31