Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach po raz drugi uczestniczyli (11 - 12 maja) w „Warsztatach wyjazdowych z robotyki”, a także „Obsługi kasy fiskalnej” dla logistyków, zorganizowanych w Bukowinie Tatrzańskiej. Skorzystali głównie informatycy z klasy pierwszej i drugiej oraz zafascynowani LEGO Mindstroms EV3 mechanicy i uczniowie technikum logistycznego.

Warsztaty były przeprowadzone w grupach, w postaci konkursów, co dodatkowo podnosiło temperaturę zmagań i aktywność uczestników.   Uczniowie musieli się wykazać wiedzą techniczną, umiejętnością logicznego myślenia, kreatywnością, pomysłowością, umiejętnością radzenia sobie z emocjami. W rywalizacji zespołowej wygrał zespół pod przewodnictwem mechanika Wojtka Śmiłowskiego. Natomiast indywidualnie najlepszym konstruktorem okazał się informatyk Paweł Lysko z drugiej klasy technikum informatycznego.

Warsztaty z robotyki zostały przeprowadzone na podstawie materiałów opracowanych przez wybitnego japońskiego specjalistę konstrukcji LEGO Mindstroms EV3 Yoshihito Isogawy i dotyczyły konstruowania przekładni mechanicznych, mechanizmów nadmuchowych, mechanizmów chwytających powszechnie wykorzystywanych w robotach przemysłowych oraz robotów kroczących.

Równolegle odbyły się drugie warsztaty skierowane do logistyków. Dotyczyły one obsługi kas fiskalnych i były pierwszym etapem do otrzymania certyfikatów potwierdzających nabyte umiejętności .

Głównym celem wyjazdowych warsztatów jest połączenie aktywnego wypoczynku młodzieży, który - jak potwierdzają badania naukowe aktywuje procesy myślowe - z wytężoną pracą umysłową, jaką jest konstruowanie robotów. Robotów, które w dzisiejszych czasach są podstawą produkcji w wielu parkach maszynowych współczesnych fabryk. ■Ilona Kaiser

 

 _www. lego1.jpg
 _www. Bukowina_kasa.jpg
 _www. bukowina3.jpg

 

Zdjęcia: PZS w Lędzinach

 


Kalendarium

LIPIEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31