W ramach Dnia Logistyka Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej Powiatowy Zespół Szkół w Lędzinach gościł dr. Pawła Sobczaka - wykładowcę akademickiego.

Spotkanie w dniu 21 kwietnia 2017 roku rozpoczęło się od warsztatów dla pierwszej i drugiej klasy technikum logistycznego. Młodzież miała za zadanie skompletować przesyłkę według listy kompletacyjnej i częściowo wypełnionego dokumentu Wz. Ładunek był różnorodny. Były tam materiały łatwopalne, wybuchowe i żrące, pakowane w kartony i pojemniki. Każdą przesyłkę uczniowie opisywali znakami niebezpiecznymi i manipulacyjnymi. Ostatnim etapem było wypełnienie dokumentu Wz i stworzenie etykiety logistycznej oraz umieszczenie jej na przesyłce. Młodzież podeszła do zadania z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem. „To taka nauka przez zabawę!”, „Było super!” – tak przyszli logistycy komentowali ćwiczenia wykonywane w ramach zajęć z zarządzania magazynem.

Dr Sobczak wygłosił wykład o wyższości technologii fal radiowych nad kodami kreskowymi - RFID vs kody kreskowe.

Nowoczesna technologia RFID jest na stałe wykorzystywana w obsłudze magazynów, a jej największym użytkownikiem jest właśnie Polska. RFID powoli zdobywa rynek handlowy pomagając oszczędzić czas i koszty. W planach jest stosowanie mikrochipów w medycynie, bibliotekach, wojsku polskim, czyli wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pełna kontrola, optymalizacja czasu i kosztów.

Ponieważ WSB w Dąbrowie Górniczej ma pracownie wyposażone w system RFID, przyszli logistycy zostali zaproszeni do wzięcia udziału w kolejnych warsztatach już na terenie uczelni. ■Justyna Pilch

 

 

 

Zdjęcie: PZS w Lędzinach

 


Kalendarium

LIPIEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31