Troje studentów: Soomal z Pakistanu, Yağız z Turcji i Abdelrhman ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich było gośćmi Powiatowego Zespołu Szkół w Lędzinach w ramach projektu Word Talks międzynarodowej organizacji AISEAC. Przebywali w szkole w dniach 6-17 lutego 2017 roku.

 

Lędziński PZS od kilku lat współpracuje z organizacją AISEAC goszcząc w ramach projektu studentów m.in. z Chin, Iranu i Maroko. Word Talks umożliwia zagranicznym gościom w czasie interaktywnych warsztatów przybliżenie uczniom różnych aspektów swojej kultury. Dzięki temu uczniowie budują w sobie otwartość na obcowanie z innymi kulturami, przełamują stereotypy oraz poznają istotne tematy dotyczące odległych stron świata.

 

Podczas prowadzonych po angielsku zajęć wolontariusze prezentowali kraje, z których pochodzą, ich zabytki, elementy kultury i historii. Projekt trwał dwa tygodnie, anglojęzyczni goście byli obecni w szkole po kilka godzin dziennie, więc każda klasa miała okazję wziąć udział w zajęciach.

Uczniowie mieli okazję poćwiczyć w sposób praktyczny swoje językowe umiejętności, a szczególnie komunikowanie się w języku angielskim z ludźmi z odległych krajów i kultur.Studenci starali się zainspirować naszych uczniów do zaplanowania własnej kariery zawodowej.

 

Jak zawsze tak i tym razem wolontariusze zostali bardzo ciepło przyjęci przez społeczność szkolną. Koordynatorem projektu była Małgorzata Labus (nauczycielka matematyki), która gościła jednego z wolontariuszy w swoim domu , a szkolny grafik gości układała Grażyna Sawicka – nauczycielka języka angielskiego. Wielkie zaangażowanie okazali także uczniowie: Kamil Jałowy z klasy czwartej i Kacper Figiel z klasy pierwszej oraz ich rodzice, którzy gościli u siebie Soomal i Abdelrhman, okazując im słynną na cały świat polską gościnność.

 

Oto jak wrażenia ze spotkania z Soomal relacjonuje Kacper: - Od niedzieli 12 lutego 2017r. ja i moja rodzina mieliśmy przyjemność gościć studentkę o imieniu Soomal pochodzącą z Pakistanu. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy momentu przywitania jej u nas w domu. Moja mama starannie przygotowała się do tej wizyty, powtarzając staropolskie powiedzenie „Gość w dom, Bóg w dom”. Soomal okazała się być drobną dziewczyną o długich ciemnych włosach, otwartą na świat i ludzi. Czas mijał nam na wspólnym przeglądaniu zdjęć, opowiadaniu o rodzinie i kulturze. Najważniejszym wydarzeniem była wizyta w Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Mama powiedziała „wtedy, w ciszy, bez słów wiedziałyśmy, że się rozumiemy”. Soomal znalazła miejsce w sercu mojej rodziny na długo i mam nadzieję, że ona też nas zapamięta”.

 

Uczniowie lędzińskiego PZS-u już nie mogą się doczekać gali finałowej, na którą są zaproszeni jako szkoła biorąca udział w projekcie. 10 marca 2017 roku w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach jeszcze raz będą mogli spotkać naszych zagranicznych przyjaciół i poznać pozostałych wolontariuszy projektu. ■ML, EM

 

 

 www. DSC 1410
 
 www. DSC 1439

 

Zdjęcia: PZS w Lędzinach


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31