Niezwykłą ekspozycję kilkuset pięknie opisanych kartek pocztowych z całego świata można podziwiać w bibliotece i korytarzach szkolnych Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. Pocztówki pochodzą ze zbiorów Magdaleny Świerczyny, nauczycielki przedmiotów ekonomicznych oraz jej znajomej Justyny Kańtoch. Obie panie w dużej części pozyskują swoje eksponaty poprzez wymianę na serwisie postcrossing.

 

Postcrossing to niezwykła światowa inicjatywa, dzięki której tradycyjna pocztówka może być początkiem nowych znajomości z ludźmi z różnych zakątków świata. Hasło główne pocztówkowych pasjonatów brzmi: Jeśli wyślesz pocztówkę to i jakąś dostaniesz. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 700 tys. członków, którzy przekazali sobie łącznie około 40 mln kartek z 211 krajów.

 

- Praktycznie codziennie w skrzynce znajduję kartki z różnych stron świata. Np. dziś dostałam pozdrowienia z Niemiec, Szwajcarii, Szwecji i Republiki Południowej Afryki, w ubiegłym tygodniu m.in. z Nowej Zelandii i Uzbekistanu – mówi Magdalena Świerczyna. – Zainteresowałam tą ideą moich uczniów, dla których w dobie Internetu, smsów, Facebooka i maili tradycyjna kartka pocztowa jest czymś trochę egzotycznym. Mają też okazję podszkolić język angielski ponieważ serwis postcrossing jest tylko w języku angielskim.

 

Zachęcamy do obejrzenia wystawy.

 

Więcej o postcrossingu można znaleźć na https://www.postcrossing.com/

 

 

 www. pani magda posrodku

 

Magdalena Świerczyna (w środku) na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich (skąd pochodzi i gdzie ostatnio prezentowała swoją kolekcję) razem z nauczycielkami z PZS w Bieruniu Aleksandrą Pikanią-Gniełką i Agnieszką Malik.

 

 

 

 www. pocztowki w PZSB

 

 

Zdjęcia: PZS w Bieruniu, ARC


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31