Od 19 do 22 stycznia w Imielinie rozgrywany był międzynarodowy turniej badmintona do lat 19 – Polish Junior International Imielin 2017. Do miasta przyjechali zawodnicy z Białorusi, Czech, Finlandii, Mołdawii, Portugalii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier i oczywiście z Polski. Przez cztery dni rywalizowali o punkty do światowego oraz europejskiego rankingu badmintonowego.

 

- To najbardziej prestiżowa impreza, jaka dotąd została zorganizowana w Imielinie – podkreśla Bartosz Kilijański, prezes MKS Imielin (klub był głównym organizatorem turnieju). - Wyzwanie organizacyjne oraz logistyczne było olbrzymie. Dzięki wsparciu Miasta Imielin, Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego oraz doświadczeniu kolegów z UKS Unia Bieruń zorganizowaliśmy turniej na światowym poziomie, co na każdym kroku podkreślali zawodnicy, trenerzy oraz sędziowie.

 

- Prawie 100 zawodników z 10 krajów walczących o punkty rankingowe europejskiej oraz światowej federacji badmintona nadało prestiż tej imprezie – podkreśla Ireneusz Górniok, dyrektor imielińskiego turnieju. - Dzięki wsparciu sponsorów mogliśmy pozwolić sobie na profesjonalny wystrój hali i oprawę całego turnieju. Pomyśleliśmy także o wydarzeniach okołoturniejowych i korzystając z okresu ferii zorganizowaliśmy między innymi dzień otwarty badmintona dla mieszkańców.

 

- Turniej tej rangi przyznawany jest każdemu krajowi tylko raz na rok – mówi Wojciech Palikij, prezes UKS Unii Bieruń. - Po zeszłorocznym sukcesie imprezy Varcolor Polish International 2016 w Bieruniu, po międzynarodowym turnieju Elity oraz towarzyszącemu mu turniejowi dla dzieci w Imielinie, postanowiliśmy pójść krok dalej i zawalczyć o organizację turnieju rankingowego dla juniorów. Federacje europejska i światowa bardzo wysoko oceniły wrześniową imprezę, dzięki czemu uzyskaliśmy zgodę na organizację Polish Junior International Imielin 2017 – dodaje Palikij.

 

Zdaniem organizatorów najważniejszym wyzwaniem jest popularyzacja badmintona.

 

– Każdy kiedyś grał w badmintona, zwyczajowo nazywanego grą w paletki. My proponujemy profesjonalne zajęcia badmintona. Mamy grupę dzieci oraz dorosłych, którzy spotykają się we wtorki i czwartki. Zapraszamy osoby w każdym wieku, które chciałyby spróbować swoich sił w odbijaniu lotki pod okiem profesjonalnego trenera. Obserwujemy stopniowe odradzanie się tej dyscypliny w naszym powiecie, a tego typu impreza ma za zadanie wzmocnić zainteresowanie badmintonem - dodaje Kilijański. - Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które poświęciły swój czas na działania organizacyjne w trakcie turnieju i dzięki którym turniej był naprawdę udanym wydarzeniem.

 

- Współpraca MKS Imielin oraz UKS Unia Bieruń jest wyjątkiem w powiecie bieruńsko-lędzińskim. Chcemy pokazać, że współpracując a nie konkurując ze sobą, można wspólnymi siłami tworzyć ciekawe rzeczy. Mam nadzieję, że naszym przykładem podążą również inne dyscypliny – podkreśla Palikij.

 

Polecamy też efekty prac grupy medialnej - pod przewodnictwem wiceprezesa MKS Imielin, Ani Garus, do zobaczenia na oficjalnych stronach MKS Imielin na Facebooku oraz Instagramie (www.facebook/mksimielin oraz www.instagram.com/mksimielin) – zachęca Kilijański.

 

Oprócz możliwości zobaczenia rywalizacji na miejscu, w imielińskiej hali, udało się też zorganizować profesjonalną transmisję na żywo, a dla spóźnialskich na oficjalnych kanałach YouTube MKS Imielin oraz Polskiego Związku Badmintona mecze z dwóch ostatnich dni turnieju oraz gala finałowa będą dostępne na zawsze.

 

Turniej zakończył się sukcesem organizacyjnym oraz sportowym reprezentacji Polski. W niedzielnych finałach wystąpiło aż ośmiu Polaków. Niesamowite emocje dostarczyły męskie finały singla oraz debla. Warto wspomnieć, że w dwóch finałach wystąpił Robert Cybulski – reprezentant klubu UKS Unia Bieruń.

 

Wyniki niedzielnych finałów:

MIKST

Danylo Bosniuk, Yevgeniya Paksyutova (Ukraina) - Robert Cybulski, Wiktoria Dąbczyńska 2:0 (21-15; 21-12)

 

DEBEL KOBIET

Wiktoria Adamek, Izabela Pajek - Anastasiai Khomich (Białoruś), Karolina Szubert 2:1 (21-19; 18-21; 21-18)  

      

SINGIEL KOBIET

Vivien Sandorhazi (Węgry) - Wiktoria Dąbczyńska 2:0 (21-16; 21-13)    

 

SINGIEL MĘŻCZYZN

Jan Louda (Czechy) - Danylo Bosniuk (Ukraina) 2:1 (21-13; 18-21; 22-20)

      

DEBEL MĘŻCZYZN

Robert Cybulski, Adam Szolc - Colin Hammarberg, Oskar Svensson 2:0 (21-14; 22-20). ■BK

 

 

 

 

 www. BSW 7128  www. BSW 5509  www. BSW 5693  www. DSC 2735 2
 www. DSC 3001      

 

Zdjęcia: Organizatorzy


Kalendarium

MARZEC 2018

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
5
  • Posiedzenie Komisji Rewizyjnej (Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu)
  • Posiedzenie Komisji Społecznej, Promocji Zdrowia i Kultury Fizycznej
6
  • Posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Bezpieczeństwa Publicznego
7
  • Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów
  • Posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju
8
9
10
11
12
13
14
15
  • Nagrody Starosty Bieruńsko- Lędzińskiego w dziedzinie kultury CLEMENS AD'2017
  • XLIX sesja Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego V kadencji (Część I)
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31