Kilka dni temu wrócili szczęśliwie do Bierunia. Zwiedzili Berlin i Brunszwik. 12. uczniów Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu wraz z opiekunami zakończyło niemiecki etap XVII edycji polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w ramach projektu „Nauka poprzez spotkanie”.

 

W czerwcu przez dwa tygodnie mieszkali w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, poznawali wspólnie z rówieśnikami z Niemiec historię miejsc pamięci, zwiedzali południową Polskę. W październiku, podczas rewizyty w Niemczech, w napiętym programie pobytu znalazły się spotkania z władzami samorządowymi, odwiedziny w zakładach Volkswagena, gdzie ich niemieccy rówieśnicy uczą się zawodu, spacery po Berlinie i Brunszwiku, cykl spotkań w siedzibie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

 

- Naszym przewodnikiem po Berlinie i Brunszwiku był pan Christoph Heubner, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, jego opowieści, przeplatane anegdotami przybliżyły nam historię tych miast – mówi Elżbieta, ekonomistka.

 

- Panorama Berlina z punktu widokowego i spektakl świateł - to z pewnością zapamiętam z naszej wizyty w Berlinie. Ogromne wrażenie zrobiły na nas zabytki i generalnie architektura stolicy Niemiec, nowoczesność pomieszana z historią – mówi Magdalena, ekonomistka.

 

Martyna Gdula, opiekun grupy dodaje: - Nasza polsko-niemiecka grupa miała okazję poczuć atmosferę manifestacji. Zorganizowane spontanicznie wystąpienie przeciw nienawiści w sieci,
z przygotowanymi transparentami i hasłami, w jednym z najbardziej ruchliwych punktów centrum Berlina – to na pewno zapamiętamy wszyscy.

 

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży realizowana jest w bieruńskim PZS-ie nieprzerwanie od 1997 r. w ramach projektu „Nauka poprzez spotkanie”.

 

Opiekunkami grupy były Irena Czamberg i Martyna Gdula. ■

 

 

 www. Wymiana VW 6 październik 2016 www. IMG 20161015 WA0000 www. Wymiana VW 2 październik 2016  


Kalendarium

LIPIEC 2017

PN
WT
ŚR
CZ
PT
SO
ND
1
2
3
4
 • Informacja Zarządu Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego w sprawie kanału technologicznego.
5
 • ZAPRASZAMY
6
7
 • 62. WYDANIE INFORMATORA
8
9
10
 • "Doświadczanie natury" - wystawa fotografii Marka Bednarza
 • Staże projektu "Kariera i Kompetencje..."
11
12
 • Obchody Święta Wojska Polskiego 2017 r. w Tychach
13
14
 • BEZPIECZNE WAKACJE 2017
15
16
17
18
19
20
 • UTRUDNIENIA W RUCHU
21
 • KORONA POWIATU DO ZDOBYCIA
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31